Počuli ste už o tom, že existuje priamy vzťah medzi mozgom a črevami? A viete, že pocit šťastia a pohody vášho tela závisí od ich prepojenia?
V tomto článku vám vysvetlíme, prečo sú tieto dva orgány dobrými priateľmi, a tiež sa pokúsime načrtnúť, ako spolupracujú a aký majú význam pre vaše psychické a fyzické blaho.
Čo je to črevno-mozgová os?
Os čreva-mozgu alebo skrátene GBA predstavuje vzájomný vzťah alebo obojsmerné spojenie medzi mozgom, ergo centrálnou nervovou sústavou (CNS), a črevami, teda enterickou nervovou sústavou (ENS).
Aj keď sú oba systémy umiestnené v odlišných a od seba vzdialených oblastiach tela, majú k sebe bližšie, než ste si doposiaľ mysleli. Účelom tohto zložitého prepojenia je schopnosť mozgu ovplyvňovať črevné funkcie.
Ako sú prepojené a aký má toto spojenie význam?
Prepojenie a komunikácia medzi mozgom a črevami fungujú prostredníctvom fyzikálnych a biochemických procesov. Tieto procesy sa vykonávajú prostredníctvom:
- Blúdivého nervu: Tento nerv je obojsmerný nerv, ktorý umožňuje komunikáciu medzi mozgom a črevami. Je to jeden z najvýznamnejších nervov v rámci rozsiahleho nervového systému, ktorý vysiela signály medzi oboma orgánmi.
- Neurotransmiterov: Neutrotransmitery majú na starosti biochemickú interakciu na oboch koncoch črevno-mozgovej osy.
Neurotransmitery majú skutočne pozoruhodnú kontrolu nad emóciami v našom tele a mnohé z nich sú produkované v črevách vďaka črevným bunkám a prítomným mikróbom alebo baktériám.
Medzi neurotransmitery, ktoré ovplyvňujú emocionálne správanie jednotlivca a vznikajú v črevách, patrí serotonín a kyselina gama-aminomaslová. Serotonín reguluje pocity šťastia a tzv. biologické hodiny, zatiaľ čo kyselina gama-aminomaslová (GABA) kontroluje pocity bolesti, spánok, atď.
- Imunitného systému: Lymfoidné tkanivo pridružené a spojené s črevami tvorí asi 70 % imunitného systému tela.
- Chemickej produkcie: Mikrobiómy v čreve tiež produkujú určité chemikálie, ako napríklad butyrát, propionát a acetát, čo sú vlastne mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré ovplyvňujú mozgovú aktivitu hneď niekoľkými spôsobmi.
Mikrobióm ďalej ovplyvňuje metabolizmus žlče a aminokyselín, ktoré špecifickým spôsobom vplývajú aj na mozog.
- Zdravého mozgu: Preukázalo sa spojenie medzi niektorými črevnými baktériami a mozgom. Tieto priateľské baktérie sú inak známe ako „psychobiotiká“, ktoré pozitívne vplývajú na náš mozog.
Záver
Os črevá-mozog je životne dôležitá pre správne fungovanie tela. Táto riadi a ovplyvňuje mnoho biologických a chemických procesov, ktoré sa odohrávajú v črevách. Črevné mikrobiómy majú obrovský význam na pozitívny psychický a fyzický stav človeka. Niektoré črevné baktérie môžu byť priamo prepojené s mozgom.