Otázky a odpovede

Otázky a odpovede

Všeobecné otázky

Antibiotiká môžu často narušiť fyziologickú rovnováhu črevného mikrobiómu, pretože okrem pôsobenia na mikroorganizmy, ktoré sú príčinou infekcie, kvôli ktorej sa antibiotiká užívajú, pôsobia tiež na „dobré“ mikroorganizmy črevnej flóry. To narúša rovnováhu medzi „dobrými“ a škodlivými baktériami v prospech tých škodlivých a vytvárajú situáciu známu ako dysbióza alebo črevná dysbióza, teda zdroj ťažkostí, ako je hnačka, nadúvanie a bolesti brucha.

Živé mikroorganizmy prispievajú k obnove črevného mikrobiómu. Sú to teda priateľské baktérie a niektoré kvasinky. Naše telá a tieto baktérie si vytvárajú vzájomne prospešný vzťah už počas tisícich rokov, nemôžu bez nás žiť – a ani my nemôžeme žiť bez týchto baktérií! Možno vás prekvapí, že existuje viac než 500 rôznych typov baktérií, ktoré sú nášmu telu vlastné… a to sú vedci len na začiatku poznania skutočnej komplexity a dopadu zdravia mikrobiómu na naše zdravie.

Jogurty patria medzi potraviny, ktoré sú vyrobené fermentáciou za pomoci niektorých druhov prospešných baktérií. Musia byť uchovávané v chladničke, aby si udržali životnosť a obmedzila sa fyziologická redukcia obsahu prítomných baktérií. Množstvo živých baktérií je však obmedzené a ich bežná konzumácia nemusí byť dostatočná. Najmä v čase výrazného narušenia mikroflóry. V lekárňach je možné nájsť obidva  druhy produktov, ktoré obsahujú živé mikroorganizmy. Výživové doplnky  dopĺňajú našu stravu a poskytujú podporu v prípadoch, kedy dôjde k črevnej nerovnováhe.

Črevný mikrobióm zásadne osídľuje črevo, ktoré plní mnoho dôležitých funkcií: pomáha pri procese trávenia, vyrába vitamíny, mikronutrienty a iné látky užitočné pre naše telo. Mikrobióm predstavuje fyziologickú ochrannú bariéru čreva, a udržuje rovnováhu medzi žiaducimi a nežiaducimi baktériami.

Zdravá strava, abstinencia, vyhýbanie sa chemikáliám, to všetko je správanie, ktoré napomáha udržovať normálnu črevnú rovnováhu. Keď dôjde ku kríze (bolesť brucha, opuch, hnačka a črevné ťažkosti) je nutné siahnuť po špecifických liečivých prípravkoch na liečbu hnačky či črevných problémov. Následne je dôležité ako po hnačke, tak i po užívaní antibiotík obnovovať rovnováhu črevnej mikroflóry prípravkami s obsahom živých kultúr.

Črevá sa bežne označujú ako druhý mozog. Toto tvrdenie má vedecký základ, pretože ako mozog, tak črevá sú v priebehu embryonálneho vývoja citlivé na pôsobenie proteínových hormónov. Niektoré hormonálne látky produkované pri nervovom rozrušení pôsobia ako na mozog, tak na črevá a tým teda i na črevný mikrobióm. Následne všetko, čo sa deje v mozgu pri určitých stavoch stresu a nervozity, môže mať dopad na funkciu čriev spôsobujúcu narušenie rôznej intenzity. 

Asi viete, že to, čím kŕmite svoje dieťa, je dôležité. Od dojčenia po prvé pevné príkrmy a ponúkanie zeleniny dbáte na to, aby bolo dieťa od prvopočiatku zdravé. V niektorých prípadoch je ale potrebné urobiť viac. Najmä u detí nedojčených, po cisárskom reze či u detí predčasne narodených dochádza k zmenám v zložení črevnej mikroflóry. Živé kultúry pre deti, či už v jedle alebo v podobe doplnkov, sú jedným z potrebných nutrientov. Plodová voda nie je sterilná – je to prvé zoznámenie vášho dieťaťa s baktériami. A druh baktérií v plodovej vode je ovplyvnený črevným a orálnym mikrobiómom matky. V dokonalom svete by matky mali dokonalý mikrobióm, ktorý by odovzdali svojim deťom. Ale v poslednom storočí sme vystavovaní antibiotikám, geneticky modifikovaným potravinám, strave založenej na cukre a škrobe a množstvu spracovaného jedla ) a to všetko môže narušovať črevný mikrobióm odovzdávaný našim deťom. Živé kultúry  deťom pomáhajú zlepšovať rovnováhu „dobrých baktérií“ v ich tele.

Živé kultúry ako z potravín, tak v doplnkoch sa obvykle v tehotenstve považujú za bezpečné. Ak však trpíte chorobou alebo stavom, ktorý ovplyvňuje váš imunitný systém, spýtajte sa vášho praktického lekára alebo pôrodnej asistentky skôr, než zmeníte stravovanie.

NLM (USA – Národná lekárska knižnica) a NIH (USA – Národný inštitút zdravia) došli k záveru, že pre tehotné a dojčiace ženy nepredstavujú živé kultúry žiadne riziko.

Živé kultúry sú medzi tehotnými ženami obľúbená téma. Mnoho lekárov ich obecne považuje za bezpečné. Najbežnejšími bakteriálne kmene sú Lactobacillus a Bifidobacterium spolu s nepatogénnymi kvasinkami rodu Saccharomyces.